BİZ TÜMDEN BATTIK MI?
Osman Aslan

Osman Aslan

BİZ TÜMDEN BATTIK MI?

27 Eylül 2018 - 22:58

 

Haberleri izlerken baktım bir taksici bankamatikten işlem yapmak için gittiğinde  önceden sıkışmış yedi bin TL. parayı buluyor ve sahibini arayıp iade ediyor. Hemen her gün bu tip haberlere şahit oluruz. Ya takside ya otobüste ya da sokakta şurada burada kaybedilen, unutulan parayı bulan fakir birileri nefsine uymadan, başkasının malı bana haramdır diyerek  sahibini bulup iade ediyor ya da polise veriyor.

Ben kendim de şahit oldum bir olaya, Malatya otogar mescidinde bir yolcu kağıt peçete üzerine 1TL. koymuş ve peçeteye yazmış;

“Ben yolcuyum mescitte telefonumu şarja taktım ve bu 1Tl. de şarj etme parasıdır” diye not bırakmış. Gözlerim doldu ve bu davranış Hz. Ömer’i hatırlattı bana. Hani Hz. Ömer (ra) çalışırken bir vatandaş gelir ve soru sormak ister. Der ki; soracağın maruzatın şahsımla mı ilgili yoksa devlet işi ile mi? Adam yok şahsınızla ilgili özel bir soru deyince, Hz. Ömer devletin mumunu söndürür ve cebinde kendi mumunu yakar. Dedim ki çok şükür Hz Ömerler aramızda yaşıyormuş.

Bu örnekleri niye verdim?

Son zamanlarda toplumun moralini bozan yazı örneklerine çokça rastlar olduk. Toplumda önemli yazarlar diye bilinen ‘kalem önderleri’ başlıyorlar Türkiye'nin içine düştüğü perişan durumdan bahsetmeye. Öyle bir tablo çiziyorlar ki tüm değerlerimiz alt üst olmuş, maneviyat din iman namına ne varsa yok olmuş, biz tümden batmışız. Elle tutulacak hiçbir şeyimiz kalmamış. Gençler desen onlar yok olmuş. Uyuşturucu, kötü alışkanlıklar toplumu sarmış tümden gitmişiz.

Ben her şey dört dörtlük hiçbir sorun yok demiyorum tabii ki. Daha mükemmel olmanın sınırı yok elbette. Ama ben bu zevat kadar kötü ve karamsar da değilim. Asla da öyle düşünmüyorum. Bana göre öyle güzel bir gençlik var ki, din iman vatan millet nedir farkına vardılar. Neredeyse kapanmak üzere olan imam hatipler doldu taştı. İlahiyat fakülteleri hakeza Bu kadar ilahiyatçı  ve imam hatip hocalarımız ve öğrencilerimiz var. O okullarda güzel dinimizi ilmi düzeyde öğretiyorlar. Onlar Kur’an, tefsir, fıkıh , hadis , kelam , felsefe, İslam tarihi, peygamber efendimiz ve dini Mübin’i İslamı ders olarak işliyorlar. Ben bütün bunlara şükrediyorum. Eksiği vardır daha iyi olabilir o ayrı bir konu.

Sadece imam hatip ve ilahiyatlarda değil, diğer lise ve Fakültelerimizde de güzel gençliğimiz var.

Bu bağlamda eleştiri yapanların niyeti bunların neden zayıf oldukları, daha mükemmel olamadıkları değil, onların derdi başka.

Onlar Feto devrinin neden bittiğini açıkça söyleyemiyorlar. Bu şekilde günümüz gençliğini ve Müslümanları tümden karalayıp Feto devrinin ne kadar kutsal (!)  bir devir olduğunu dolaylı olarak söylemek istiyorlar, ama çekindiklerinden bunu topluma  direkt söyleyemiyorlar.

Aslında bu kripto kalemşorlar şunu demek istiyorlar; ‘Bakın ey Türkiye!  Bu iktidar bizi terörist ilan etti, gençlerden el etek çektirdiler İşte bakın görün Türkiye ne hale geldi. Biz olmayınca böyle olur yani. Ne ahlak kaldı ne dürüstlük ne de maneviyat. Kısaca insanlık namına bu toplumda bir şey kalmadı.’ Onlar bunu diyorlar, bizim saf dillerimiz de alet oluyorlar. Karamsarlığa gerek yok onların dediği gibi kötü değiliz daha da iyi olacağız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar