Malatyada küçük esnafı bitiyor
Fatma özcan

Fatma özcan

Mumdan şehir

Malatyada küçük esnafı bitiyor

03 Mayıs 2017 - 08:11 - Güncelleme: 03 Mayıs 2017 - 08:15

 

Malatya’da perakende sektöründe faaliyet gösteren bakkal, şarküteri, mağaza, manav gibi küçük esnafları bitiren uygulamaların başında hiç kuşkusuz Malatya belediyesinin izlediği politikalar ve tutumlar gelmektedir.

Esenlik şirketine sağlanan imtiyaz ve avantajların yanı sıra şehir merkezine kondurulan AVM ve marketlerde eklenince, yerli ve küçük esnafın  ayakta kalma imkanı da zora girmektedir. Bir zamanlar her köşe başında görmeye alıştığımız dükkanların yerinde şimdi A101, BİM vb gibi market zincirleri yer almaktadır. Bu durum ;hem Malatyalı esnafa darbe vurmaktadır. Hem de Malatya ekonomisini ağır yönde tahrip etmektedir.

Malatya şehir piyasasında fiyat kontrolü ve denge unsuru olarak faaliyetlerine başlamış olan Esenlik Şirketinin kurucu ilke ve prensiplerinden ayrıldığını görmekteyiz. Küçük esnafa ilk bitirici darbeyi vuran Esenlik şirketinin fiyat politikası da zaman içinde asli amaçlarından farklı bir konuma evirildiğini de tanıklık ediyoruz. Küçük esnafı bitiren Esenlik şirketinin büyük marketlerle kol kola girip pahalılığı meşru zemin oluşturduğu bugün için artık sır değildir. Diğer taraftan şehir dışına inşa edilmesi şartıyla izin ve ruhsat verilen AVM ve marketlerin yerde biter gibi her köşe başında boy göstermeleri de, Malatyalı küçük esnafın kabusu olmaktadır.

Malatya esnafının ayakta durması ve yaşatılması için acil seferberlik ilan edilmelidir.

Malatya’da kültürün, sanatın, emeğin hak ettiği yere gelmesinin önündeki en büyük engel hiç kuşkusuz, Malatya ile para dışında hiçbir bağı bulunmayan markaların çoğalması, büyümesi gelmektedir. Çoğu zaman yerli ürün almayı reddeden bu kuruluşlar,” sizden hiçbir şey almayız, ama size her şey satarız “ düşüncesini şirket felsefesi olarak söylemek küstahlığında dahi bulunabiliyorlar.

Onlar bizden hiçbir şey satın almazken, bizim insanlarımızın onların kapılarında kuyruk olmalarını nasıl izah edeceğimizi  doğrusu ben bilmiyorum. Esnaf Odaları, meslek odaları, Sivil Toplum örgütleri, Malatya’da küçük esnafın korunması, kollanmasına yönelik çaba göstermek yerine markaların, AVM’lerin, başka kentlere ait marka ürünlerin peşi sıra koşmak gafletine düştükleri artık herkes tarafından görülmelidir.

Malatyalı esnafımıza sahip çıkalım. Onların bitilmesine karşı çıkalım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar