KANAYAN YARA: İYİ HAL.     
Osman Ayhan

Osman Ayhan

KANAYAN YARA: İYİ HAL.     

06 Aralık 2019 - 22:23

    

 İyi hal indirimi yasası, mahkumlara tanınan bir ceza indirimidir. Günlük yaşamımızda bazen medyaya yansıyan biçok davada adı geçen iyi hal indirimi, yargılama sonucunda ceza alan failin, verilen cezanın, yasa ile belirlenen " failin geçmişi, sosyal ilişkileri, yargılama sırasında ki tutum ve davranışları" gibi nedenlerle verilen cezanın indirilmesidir.

Zaman zaman basında ve kamuoyunda çok tepki çeken, eleştirilen bir uygulamadır. Ağır ve toplumda infial uyandıran bir suçta, failin cezasının indirilmesinin uygun olup olmadığı yönünde tartışmalara neden olmaktadır. Failin yargılama sırasında takım elbise giymesi, mahkemeye karşı saygılı tutum sergilemesi, yargılama esnasında olumsuz tavrının olmaması, iyi hal indirimini gerektirir mi? Bu konu hukukçular arasındada sürekli tartışılmaktadır. En son geçen gün Özgür Arduç adlı mahkumun iyi halden yarı açık cezaevi ne nakli yapılmış, yine iyi halden mahkum çarşı iznine çıkarılmıştır. Bu cani adam çarşı izninde iken takip ettiği 20 yaşındaki Ceren Özdemir i çantasını almak için evinin önünde bıçaklamış, kızın ölümüne sebep olmuştur. Cani kaçmaya çalışırken yakalanıp polise teslim edilmiştir. T. C. K. nun  62. maddesi ile iyi hal indirimi alan cani Özgür Arduç un iyi hali nerede kaldı, mahkeme heyetine saygılı olması, bu indirimi yapan mahkeme heyetinin vicdanını bu cinayet sızlatmayacak mı? Fare gibi kapana kısılan failin, mahkeme de takım elbise giyip, mahkeme heyetine saygılı olması rolünü yapması, sadece iyi hal indirimi içinmiş, yazık oldu Ceren e.. Aslında mahkeme bu numaraları yutmaz ama yasalar böyle diyorsa, yargıçlar da bu uygulamayı mecburen, gelen talepler üzerine bu kararları veriyorlar.

İyi hal uygulması kararları kamuoyunun vicdanını sızlatmaya devam ediyor. Adalet bakanının iyi hal yasasının aksayan yanlarını titiz bir çalışma ile bulup, yeniden düzenlenmesini sağlaması, yeni bir yasa çıkarması herkesin beklentisidir. Hoşçakalın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar