• Reklam
Arapgir’de mor reyhan bereketi
Reklam

Arapgir’de mor reyhan bereketi

Arapgir ilçesinde coğrafi işaret tescil belgesi verilen "Arapgir Mor Reyhanı"nın hasatından 700 ton rekolte bekleniyor.

03 Ekim 2019 - 00:17

Arapgir’de mor reyhan bereketi

Malatya'nın Arapgir ilçesinde coğrafi işaret tescil belgesi verilen "Arapgir Mor Reyhanı"nın hasatından 700 ton rekolte bekleniyor.

Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın destekleriyle geçen yıl yapımına başlanan "reyhan kurutma tesisinin" tamamlanmasıyla reyhanın ilçe ve kent ekonomisine katkısının artırılması hedefleniyor.

Sezonda 4 kez hasat edilen, dönümünden yaklaşık 4 ton yaş ürün elde edilen "Arapgir Mor Reyhanı", Arapgir Belediyesi tarafından çay, reçel, baharat, şerbet ve diğer katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülüyor. Daha önce üreticilerin satmakta zorlandığı reyhan, Arapgir Belediyesi tarafından son 3 yıldır verilen alım garantisiyle canlandı. Reyhan üretiminden geçen yıl 1,5 milyon lira gelir elde edildi. Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, yaptığı açıklamada, İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Adnan Hayaloğlu ile 2010 yılından bu yana "Arapgir Mor Reyhanı"nın katma değerinin artırılması için çalışma yürüttüklerini söyledi. Aromasıyla öne çıkan "Arapgir Mor Reyhanı"nın Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kabul edilen araştırma projesinin 2019'a kadar devam edeceğini anlatan Cömertoğlu, belediyenin araştırma ve geliştirme birimiyle Prof. Dr. Hayaloğlu tarafından yapılan bilimsel çalışmaları sahaya yansıtarak, alım garantili "Arapgir Mor Reyhanı" ektirdiklerini ifade etti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YKS Sınavına girecek öğrencilere ciddi uyarılar yapıldı
YKS Sınavına girecek öğrencilere ciddi uyarılar yapıldı
Başkan Denktaş’ın Ramazan Bayramı tebrik mesajı
Başkan Denktaş’ın Ramazan Bayramı tebrik mesajı