YEŞİLDER’de kongre heyecanı

YEŞİLDER’de kongre heyecanı

Daha önce Nisan ayında yapılması gereken YEŞİLDER 4. Olağan kongresi, koronavirüs nedeniyle ertelenmişti.

01 Eylül 2020 - 02:23

YEŞİLDER’de kongre heyecanı

Daha önce Nisan ayında yapılması gereken YEŞİLDER 4. Olağan kongresi, koronavirüs nedeniyle ertelenmişti. Eylül ayında yapılması planlanan kongre öncesi çalışmaları hızlandıran Yönetim Kurulu Başkanı Mümtaz Toy” Bugüne kadar YEŞİLDER’i siyaset üstü bir platformda tutarak, Yerel anlamda, Malatya halkını kucaklayan bir tutum izledik. Bundan sonrada çizgimiz değişmeyecektir” dedi.

2011 Yılında bir avuç eğitim gönüllüsü tarafından kurulan YEŞİLDER’i, 4. Olağan kongre heyecanı sardı. Malatya’nın önde gelmiş isimlerini yönetim Kuruluna dahil eden Başkan Mümtaz Toy “ Şehrimizin sivil toplum sorunlarına çözüm yolu aramak için 10 sene önce başladığımız yürüyüşte, Allah’a çok şükür, çok güzel işler yaptık. Bugüne kadar 100 bin ihtiyaç sahibi öğrencimiz veya ailelerine ulaştık. Sosyal medyada 2 milyondan fazla takipçi sayısına eriştik. Malatyalılar bizleri bağrına bastılar, biz de onları başımızın tacı eyledik. Yeni dönemde güçlü bir yönetim kuruluyla yola çıkıyoruz. Durmak yok, yola devam diyoruz.”

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI CİDDİ BİR İHTİYAÇ

Malatya’da yerel sivil toplum kültürünün yeterince anlaşılmadığına dikkat çeken Toy “ Şehrimiz sivil toplum anlayışında maalesef çok geri. Dernekler yasasına göre, apartman yönetimleri, spor kulüpleri, cami dernekleri ve benzeri gibi kuruluşlar aynı çatı altında dernek statüsü altında bulunuyor. Bundan dolayı şehrimizde 1500 dolayında dernek var görünüyor. Halbuki gerçekte, Sivil Toplum görevini yapan dernek sayısı parmak sayısı kadar az. Bu durumda vatandaşlarımız Genel merkezleri, Malatya dışında bulunan ulusal derneklere yöneliyorlar. Bunun da Malatya’ya bugüne kadar hiçbir getirisinin olmadığını görüyoruz. Malatyalılar olarak, şehrimiz çimentosunu yerel Sivil Toplum Kuruluşları üzerine inşa etmeliyiz. Gönüllük ilkesiyle şehrimize hizmet etmekten daha mutlu edici bir başka faaliyet olabilir mi? Şehrimizle ilgili istişare ederek, ortak akıl üzerinde mutabakat kalmaktan daha değerli hangi fikir olabilir? Onlarca gönüllünün bir araya gelerek, masum bir çocuğun üşümemesi için ona kendi evladını giydirdiği gibi giydirmelerinden daha kıymetli ne olabilir.? Sivil toplum katılım sağlamak ve paylaşmaktır. Bu bir fikir olur, bir faaliyet olur, bazen de bir anlamlı tebessüm olur. Hiç fark etmez, paylaşacak o kadar çok şey var ki, anlatılmaz, yaşanır. “ dedi.

STK KAMUOYU OLUŞTURUR LOBİ FAALİYETLERİ YAPAR

STK’ların asıl amacının kamuoyu oluşturmak ve lobi faaliyetleri yapmak olduğunu söyleyen Başkan Mümtaz Toy “ YEŞİLDER olarak bugüne kadar 6 bin dolayında annelerimizden üyelik başvurusu aldık. Yoğun bir ilgiyle karşılandık. Kuruluşumuzdan bugüne kadar gerek yönetimde, gerekse üyelerimize yürekten teşekkür ediyorum. Bizler, hayırda yarışmak isteyen insanlarız. Bunun için gerekirse kamuoyu da oluştururuz lobi faaliyetleri de yaparız. STK, Devletin ve milletin gücünü yansıtır. Yerel yönetimlerle güçlü ilişki bağı da kuruyoruz. Hiç kimsenin arka bahçesi olmadan, hiçbir gücün etkisine girmeden, ilkeli bir duruş sağlıyoruz. 10. Yılımızı geride bıraktık. Bugüne kadar yaptıklarımızın tek bir anlamı var. Malatyalılar olarak, bir araya geldiğimizde, kafa kafaya verdiğimiz de, başaramayacağımız hiçbir iş olamaz. Ortak aklın, işaret fişeğini bir kez daha ateşliyoruz. Şehrimiz aydınlansın, geleceğimiz aydınlansın, tüm çocukların yürekleri aydınlansın istiyoruz. Dinine, imanına, bayrağına, vatanına, geçmişine, değerlerine, geleneklerine bağlı tüm Malatyalıları hemşerilerimizi, YEŞİLDER ailesinin bir üyesi olmaya davet ediyoruz. Gelin hep birlikte hayırda yarışanlarda olalım” şeklinde ifade etti.

YÖNETİME GİRECEK İSİMLER BELİRLENDİ

YEŞİLDER 4. Kongresinde yönetim kurulunun şu isimlerden oluşması bekleniyor;

Mümtaz Toy ,Aytun Önal , Çetin Atmaca, Ahmet Mercan,Çağrı Sarıoğlu,Halil İbrahim Önal,Yüksel Duman,Hacı  Hasan Aksoy ,Ömer Faruk Kalı   Erkan Dikenli , Yusuf  Orhan, Atilla Kölük,  Burhan Kılıç ,Umut Önal,  Kemal Yıldırım,  Ahmet Kaya Polat,Gazi Ergün,İrfan özhan,  Mahmut Kalkan,Ali rıza Özer, Mine Yar, Elif  Özge  Aladağ ,  Perihan Akdere, Birgül Özpolat,Dilek Alkan,Nuray Koç,Dilek Çelik, Züleyha Nacar,

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mümtaz bey Yönetim kuruluna Mümkün Mertebe İşi ehli olan kişilerden Oluşturun..Eyvallahçı efendimci
    4 ay önce
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Gürkan'dan Kadim Kernek Hamlesi
Başkan Gürkan'dan Kadim Kernek Hamlesi
400 araçla kar mücadelesi
400 araçla kar mücadelesi