Başkan Selahattin Gürkan ve Malatya
Mümtaz TOY

Mümtaz TOY

Baş Yazı

Başkan Selahattin Gürkan ve Malatya

08 Eylül 2020 - 21:11

Başkan Selahattin Gürkan ve Malatya

Mart ayında ilimizde de,  görülmeye başlayan Covid-19 virüsünün şehir ekonomisini olumsuz yönde etkilediğini biliyoruz. Gelirlerimiz azalırken, giderlerimiz de haliyle çoğaldı. Virüsle ilgili kesin bir çözüm bulununcaya kadar durumunda ağırlaşacağını, yarınlarımızın da karamsar geçeceğini söylemek mümkün.

Dünya ve Türkiye zor zamanlardan geçiyor. Ancak ülkemiz sadece covid-19 virüsüyle mücadele etmiyor. Aynı zamanda milli bir savaşında en sıcak günlerini yaşıyor. Türkiye düşmanları içerde ve dışarıda birlik olarak, Türkiye’nin başını ağrıtacak, canını yakacak tüm dosyaları masanın üstüne peş peşe sürüyorlar. Suriye ve Irak’ta terörle mücadele ederken aynı zamanda ABD ve Rusya ile de savaştığımızı görmekteyiz. Libya ile Mavi Vatan anlaşmasının ardından, Arap dünyanın önde gelen satılmış iktidarları da karşımızda olduğunu fark ettik. Aynı zamanda Doğu Akdeniz meselesi yüzünden Yunanistan’ın başını çektiği bir gasp çetesi de, Avrupa Birliği ve NATO’yu, Türkiye’yi karşı kışkırttığını görmekteyiz. Kısaca ülkemiz ciddi bir sınavdan geçiyor. Bir kapımız salgına, bir kapımız savaşa açılıyor.

Tabi bir de şehir olarak, kendimize özgü sorunlarımız var. Koraya ilaç bulunur, Yunanistan geldiği gibi, ABD Diz çöker, Rusya topal ayak kaçar, Ama Malatyalıların içine düştüğü sorunlardan kurtulur mu, Allah bilir. Malatya’da birileri, ortalığı karıştırmayı, düğümleri, kör düğüm yapmayı, birlik ve beraberliği fesatla ayrıştırmayı seviyor. Malatya’nın iki yakası bir araya gelmesin diye ellerinden geleni ardına koymuyorlar.

Senelerdir, Malatya siyasetini, ekonomisini yönetip, şehre zerre kadar madi-manevi katkı sunmayanların şimdi ilk ve tek hedeflerinin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan olduğunu üzülerek görmekteyiz. Sayın Gürkan’ın, Liderlik ve vizyonunu basit göstermek ve görüş ve icraatlarının  taraftar bulmaması için her platformda harıl harıl çalışan bu yapının, deşifre olması Malatya için elzem olmuştur. Malatyalıların alın terleri üzerine hiç kimsenin imparatorluk kurmasına izin vermeyen Başkan Gürkan’ın verdiği mücadelede her Malatyalı tarafından desteklenmesi bundan dolayı çok önemlidir.

Geçtiğimiz yıl yapılan yerel seçimlerden önce, Büyükşehir belediyesinin nasıl şaibeli işlere bulaşarak, tam takır edildiğini, Bursa’daki sağır Sultan bile duydu. Dönemin belediye başkanının paçasına biriken pisliklerden kurtulmak için, görev süresi bitmeden, projeleri, yatırımları yarım yamalak bırakıp nasıl sıvıştığını gördük. Selahattin Gürkan’a, nasıl bir enkaz bıraktıklarını aşağı yukarı tahmin edebiliyoruz. Başkan Gürkan tüm bunları sineye çekip, olağan üstü bir performansla bugün Malatya Büyükşehir Belediyesini parlak bir konuma, hatırı sayılır bir zemine taşıması elbette tesadüf değil, liyakattir. Başkan, bu konularda biçilmiş kaftan olduğunu, Battalgazi belediye Başkanlığı dönemlerinde göstermiştir. Yetim hakkına ne kadar özen gösterirseniz, Allah’ta size o kadar çok dua alacak, işleri nasip eder.

2018 ağustosunda alınan tasarruf genelgesinden sonra, belediye kaynaklarının önemli bir dilimi kesintiye uğramıştır. Yeni yatırımlar durdurulmuş ve ancak kendi yağıyla kavrulabilecek bir zemine itilmişlerdir. Tüm belediyeler de aynı durumdadır. Tüm bu dezavantajlı durumlara karşı, Malatya Büyükşehir Belediyesinin merkez ve ilçeler de hizmet ve yatırımlarına ara vermeden kesintisiz devam ettirebilmesi ise, Başkan Gürkan’ın hünerlerinden biri olmak görmek gerekiyor. Şurada bir Battalgazi belediyesi var. 90 Milyon borcum var deyip, sezonu başlamadan bitirdiğini gördükçe, Büyükşehir’in ilçeler dahil olmak üzere ürettiği hizmetlere şapka çıkarmamak mümkün mü?

2007’ de, Cemal Akın döneminde başlayan Beydağı kentsel dönüşüm projesinin yıllardır, atıl bir durumda kaldığını, Başkan Gürkan’ın, 25 milyonluk müdahalesiyle  ancak vücut bulduğunun altını çizelim. Çakır, döneminde havada savrulan paraların bir  kısmı, Beydağı mahallesi sakinlerine mahsup edilseydi, Beydağı mahallerinde yaşanan Kentsel dönüşüm rezaleti de olmaz, bugün Malatya’da dönüşümde sağlanmış olurdu.

Kısaca şunu söyleyeyim. Meyve veren ağaç taşlanır. Buna itiraz yok. Ancak iftira, kara propaganda ile de iş tutanlara da meydanı boş bırakmayız. Malatya’nın küçük bir köy olması için değil, dünya şehri olmasını hedefliyoruz. Malatyalıların bu değerli hedefinin bugüne kadar gelmiş en kıymetli mimarlarından biri de Başkan Gürkan’dır..

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar