Malatyalı Kime Denir?
Aysun Avcu

Aysun Avcu

Malatyalı Kime Denir?

12 Şubat 2021 - 18:23

 

 

Her insan memleketini övmeye bayılır. Kimi yemekleriyle, kimi gelenekleriyle, kimi ise doğal güzellikleriyle gurur duyar, övünür. Malatyalıysanız, bunların hepsine, hatta fazlasına sahipsiniz.

Misafire “açmısınız” diye sormazsınız Malatyalıysanız. Evde ne var ne yoksa en güzel şekilde hazırlar sunarsınız. Misafirsiz ev bereketsiz evdir, sofranız boşken rahatsız hissedersiniz.

Somun değil, “Açık ekmek” ister canınız her mahallede, her köşe başında bir pide fırını bulursunuz. Sıcak sıcak, arasına tereyağı sürdünüz, üzerine tulum peyniri ezdiniz, biraz da yeşil soğan. Malatyalıysanız bilirsiniz bu tadı. En ünlü 5 yıldızlı otel kahvaltılarından, “ Brunch” larına taş çıkartır.

Malatyalıysanız bulgursuz karnınız doymaz. Artık hangi “Küfte” seversiniz bilmem. Dolma da olur kiraz yaprağı da… Hele Arğalıysanız bulgur pilavının hasını bilirsiniz.

Malatyalıysanız dünyanın neresinde olursanız olun bir hemşeriniz mutlaka sizi bulur. Telefon numarasının sonu 44 ise, plakasında 44 varsa veya bir işletmesi var da tabelaya 44 yazmışsa bilin ki rastladınız !

Tuta dut, duta tut “ diyiseniz” Malatyalısınız. Edefiniz gelmezde hani en ağır bedduanız “töremeyesice” olur.Malatyalıysanız konuşmanızla belli edersiniz.

Damlara Loğ atıldığı, sobalarda patates kızartıldığı, anaların eşkili ekmek yaptığı günleri özlersiniz.

Cıncık gibi elbiselerinizi giyip bayram günü, kurula kurula sokakta gezdiğiniz günleri hatırlarsınız.

Malatyalıysanız hayat bir başka güzeldir. Sülü değnekle, horhopla, ne güzel, ne masum oyunlarla büyümüşsünüzdür. Komşuluk, dostluk, arkadaşlık git gide silinirken hayatımızdan, eminim sizde en az ben kadar endişelisinizdir. Zaman ne de çabuk akıp gitti değil mi ?

Ömrü bir asrı çoktan aşan teze cami, hala “Teze “ kaldı mı bilinmez, şehrin kalbi gibidir. Aşağısında pazarları, yukarısında kapalı çarşısı. Günler su gibi geçer, kernek, kanalboyu, çöşnük, tecde hızla gelişir. Şehrimiz adeta başka bir çehreye bürünür. Özleriz eski günleri.

Eskisinden daha modern olsa da, sizce de artık soluk, neşesiz, renksiz değil mi caddelerimiz. Kadirin mersedesinden yoksun caddelerimiz…

Ben eski günleri, eski Malatyalı mı tarifsiz bir hasretle yüreğimde yaşatıyorum. Eminim benzer hisler taşıyor okurlarımızın birçoğu da. Hiç değilse hatıralarımızda canlı kalsın “bizdeki Malatya” !

Sağlıcakla kalın.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar