Yerel seçim öncesi “Başkan Gürkan” seferberliği

Yerel seçim öncesi “Başkan Gürkan” seferberliği

Bu haftaki Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı konuğumuz, Battalgazi Belediye Başkanı Selhattin Gürkan oldu. Kamuoyunda konuşulan konuları, özen ve dikkatle süzerek, okurlarımızla paylaşmak istedik.Bundan sonra ki haftalarda ise başka belediye başkanlarını konuk olarak, gazetemizden takip edebilirsiniz.

11 Kasım 2018 - 15:47

Yerel seçim öncesi “Başkan Gürkan” seferberliği

Bu haftaki Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı konuğumuz, Battalgazi Belediye Başkanı Selhattin Gürkan oldu. Kamuoyunda konuşulan konuları, özen ve dikkatle süzerek, okurlarımızla paylaşmak istedik.Bundan sonra ki haftalarda ise başka belediye başkanlarını konuk olarak, gazetemizden takip edebilirsiniz.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLARI İÇİN TARTIŞMALAR BAŞLADI

31 Mart 2019’da yapılacak belediye seçimleri öncesinde siyasi kulisler de, Ak Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayları hakkında hararetli tartışmalar yapılıyor. Malatya geleneksel siyasetinin son temsilcisi olarak kabul edilen Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın da ismi tam bu tartışmaların odağında yer alıyor. Gürkan’ın, büyükşehir belediye başkanı olması için Malatya’da, seferberlik ilan edildiğini de dikkat çekildi.

BELEDİYE GEMİSİNİ KURTARACAK KAPTAN KİM?

2008-2018 Yılları arasında yaşanılan Yerel Yönetim krizlerinden en çok etkilenen illerin başında Malatya’da geliyor. 2 Milyar dolayında borcu bulunan Malatya Büyükşehir Belediyesini, önümüzde ki  dönem yönetecek ismin kim olacağı sorusunu da beraberinde getiriyor. Borç batağındaki Malatya belediyesini sakin limana sağ salim götürecek bir kaptan aranılıyor. Peki, bu kaptan kim olacak?

SİYASETÇİ KİMLİĞİNİ HALK ONAYLADI!

Siyasete, halkın referansıyla giren Başkan Gürkan, Efsanevi Belediye Başkanı Hamido’dan sonra, Malatya’da, ilk defa bağımsız belediye başkanı olarak, siyaset dünyasına adım attı. Bundan dolayı, Gürkan’ın siyasi referansı, Ankara’da ki, Halil Bey yerine, Malatya sokaklarında ayakkabı boyacılığı yapan Halil Emmi olduğu rahatlıkla ifade edilebilir. Gürkan, Sırtını Ankara’daki tanıdıklara değil, Malatya’ya yaslanan, halkın siyasi referans verdiği ender siyasetçilerden biri oldu.

BAŞARILARLA DOLU 14 SENE!

Gürkan, Malatya belediyesini borç batağından çıkartacağına dair ipuçlarını ise 14 yıldır, devam ettiği Battalgazi belediye başkanlığında gösterdiği yönetim istikrarı ve bütçe dengesinde ki hassasiyeti ile kanıtladı. Malatya’nın birinci büyük belediyesi olan Battalgazi Belediyesinin seçim yılı olmasına rağmen sıfır borçla idare etmesi ve olağan üstü muhteşem eserler yapması bu konuda ki en güçlü tez olarak dikkat çekiyor. Belediyelerde israf anlayışına son derece karşı çıkan Gürkan, her kuruşu yerine ve yerinde harcanmasını önemsediği de, ifade ediliyor.

SİCİLİ TERTEMİZ!

Gürkan ismini ön plana çıkartan diğer önemli bir dosya ise; sicilinin tertemiz olması. 14 yıllık belediye başkanlığı döneminde ismi hiçbir şaibeli ve akçeli işlere karışmamış olması ise önemli bir avantaj olarak değerlendiriliyor. Battalgazi ve halkının çıkarları söz konusunda olduğunda hassas bir terazi kurma becerisi göstererek, Battalgazi ve halkının çıkar ve hakları en son zerresine göre özenle muhafaza edildiği görülmüştür. Bundan dolayı diğer belediye başkanlarının sık sık arsa ve emlak satışı yaparken, Başkan Gürkan Battalgazi halkına ait bir karış toprak satmamıştır. Aksine alabildiklerini Battalgazi’ye kazandırmakla tanınıyor. Tek kuruş borcu bulunmayan Battalgazi belediyesi, bu alanda Türkiye genelinde parmakla gösterilen bir belediye unvanını da elinde bulunduruyor.

 

MALATYA KENDİ KÜLLERİNDEN DOĞUYOR!

Kaldırım ve asfalt belediyeciğinin arkasına saklanmadan, tarihi eşeleyen, kültürel eserleri ortaya çıkartan, konu komşu hukukunu gözeten, kimseyi ötekileştirmeden, sosyal belediyecilikte açtığı çığırla, Malatya’nın kendi küllerinden doğmasında önemli bir pay sahibi olan Başkan Gürkan için Malatya kamuoyunda ciddi bir konsensüs hasıl olmuş durumda.

MALATYA’NIN KAYMAĞINI YİYENLER GÜRKAN’I İSTEMİYOR!

Özellikle, Ak Parti içinde etkin olan marjinal grup temsilcilerinin” istemezük” naralarıyla sürekli olarak Başkan Gürkan’ın, siyaseten önünü kesmek için akla hayale gelmeyen kumpaslar içinde olduğunu bilmek, sır olmaktan çıktı. Tüm Malatya biliyor ki, son 10 sene de, Malatya’nın kaymağını yiyen, Malatya halkına zulüm eden marjinal yapı, Selahattin Gürkan’ını iflah olmaz bir rakip olarak değerlendirmektedir. Marjinal grubun, Başkan Gürkan’ı yalnızlaştırma ve baskı altına alma politik girişimleri ise Malatya halkının destekleriyle her defasında bertaraf edildi.

AK PARTİ GÜRKAN’I ADAY GÖSTEREBİLİR!

Ak Parti, Malatya’da, Büyükşehir Belediye başkanlığı için Selahattin Gürkan’ı aday gösterme olasılığının çok güçlü olduğunu vurgulayan kimi çevrelere göre ise ,Son karar verici, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Malatyalıların sesine kulak verip, Malatyalıların gönlüne su serpeceğine inancımız, tamdır” şeklinde ifadeleri de dikkatlerden kaçmadı.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • H TOKAY
  6 ay önce
  Selahtin GÜRKAN İnşallah büyük şehire belediye başkanı olur inanıyorumki silme götürür belediyeye düzen gelir mevcut başkan polat verdiği sözleride mahlesef yerine getiremiyor muhtarlara sataşiyor....
 • Bulent önder
  6 ay önce
  Ilacaklar kimi isterse o aday olur
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 FIRAT EDAŞ Resim yarışması sonuçlandı
FIRAT EDAŞ Resim yarışması sonuçlandı
Sarıoğlu’ndan 19 Mayıs açıklaması
Sarıoğlu’ndan 19 Mayıs açıklaması