• Reklam
Bilim Ve Sanatı Görmezden Geldik.
Kadir AKYÜZ

Kadir AKYÜZ

Bilim Ve Sanatı Görmezden Geldik.

25 Ağustos 2016 - 23:55

\n\n

 

\n\n
\n\n\n\n
\n\n

   Biz heykelleri putperestlik dedik kırdık; resimleri günah bildik yırttık; Kitapları suçlu ilan edip yaktık, bir enstrüman çalmayı, şarkı söylemeyi, tiyatro oynamayı hafiflik olarak gördük.Biz bu yurdun on binlerce yıldan süzülerek gelen kültürel varlıklarını ve doğasını yerle bir ettik. 

\n\n
\n\n\n\n
\n\n

   Yaşadığımız dünyanın dışında başka dünyalar olduğunun ve insanı yüceltebilecek kültürlerin farkına varamadık.Uygar dünyanın olmazsa olmazlarını bilim ve sanatı görmezden geldik. 

\n\n
\n\n\n\n
\n\n

   Eğer bir de din istismarı ve din tüccarlığı geçerli akçe ise vay o ülkelerin haline! Bu ülkelerde çağdaşlık zenginlik olarak algılanır ; ne kadar yüksek bina yapılırsa, ne kadar alişveriş merkezi açılırsa (AVM) ve ne kadar yol köprü yapılırsa o kadar çağdaş olunduğu düşünülür.Kuşkusuz bunların bir etkisi vardır, ancak çağdaşlığın ruhunu asla bunlar belirleyemez. Öyle olsaydı körfez ülkeleri ve Suudi Arabistan en çağdaş ülkeler olurlardı değil mi? 

\n\n
\n\n\n\n
\n\n

  Şimdi şapkamızı önümüze koyup düşünmeliyiz ; Kemalist devrimlere rağmen, acaba biz Cumhuriyet sonrasında gerçekten evrensel insanlar olabildik mi? “diye Buna göre Cumhuriyet aydınlarının büyük yanılgısı; aslında olmayan bir şeyin ; devrimlerle kısa sürede gerçekleşeceğine  inanmış olmalarıdır. Oysa Çağdaşlığa ve uygarlığa ulaşmak öyle kolay bir süreç değildir. Çok zor ve sancılıdır.Bir toplum bilimsel düşünmeyi ve yargılamayı; Sanatta yaratıcılığı,demokrasiyi,evrensel değerleri,insan haklarını ve toplumsal uzlaşı kültürünü kazanmayı kolay öğrenemez bu yüz yıllar alır. 

\n\n
\n\n\n\n
\n\n

   Toplumu ne kadar eğitirseniz  eğitin, geçmişin aile ve toplumsal değer yargıları istenen sonuca ulaşmanızı geciktirir.Kaldı ki yurdumuzda olduğu gibi zaman zaman çağdaşlaşma süresi kesintiye uğradığından. Sil baştan her şeye yeniden başlamak zorunda kalırsınız. 

\n\n
\n\n\n\n
\n\n

  Halk bilimcilerin, akademi üyelerinin de bu gerçeği görmeleri gerekir.

\n\n
\n\n

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar