Özel Eğitim Kurumları yönetmenliğini yargıya taşıdık

Özel Eğitim Kurumları yönetmenliğini yargıya taşıdık

Eğitim İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Hatem Denktaş “özel eğitime muhtaç çocuklarımızın okuldan alınarak özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine gitmelerine zemin hazırlamaktadır

16 Kasım 2019 - 22:08

Özel Eğitim Kurumları yönetmenliğini yargıya taşıdık

Eğitim İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Hatem Denktaş “özel eğitime muhtaç çocuklarımızın okuldan alınarak özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine gitmelerine zemin hazırlamaktadır. Oysa ki bu çocuklarımızın eğitimi devletin asli görevleri arasındadır. Bu asli görevin özel kurumlara devredilmesi niteliğindeki düzenleme hukuka aykırı “olduğunu söyledi.

Başkan Denktaş açıklamasını şöyle devam etti “Özel eğitime muhtaç engelli çocuklarımızın eğitiminin verildiği Özel Eğitim Kurumlarının işleyişini düzenleyen Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliği’nde, 05.09.2019 tarihinde değişiklik yapılmıştır.

Değişiklik ile normal eğitim yapılan okullarda öğrenim gören çocuklarımızın velinin isteği ile haftada yarım gün özel rehabilitasyon merkezlerine gitmeleri düzenlenmiştir. Bu düzenleme özel eğitime muhtaç çocuklarımızın okuldan alınarak özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine gitmelerine zemin hazırlamaktadır. Oysa ki bu çocuklarımızın eğitimi devletin asli görevleri arasındadır. Bu asli görevin özel kurumlara devredilmesi niteliğindeki düzenleme hukuka aykırıdır. Bu düzenleme, öğrencilerin okullarında almaları gereken programlarda da aksaklıklara neden olacaktır.  Bu çocukların eğitim ihtiyacı ve gelişimleri göz önüne alınarak Bakanlıkça hazırlanan programların uygulanamamasına sebebiyet verecek, kamu yararının ve bu çocukların eğitiminin göz ardı edildiği düzenlemeyi yargıya taşıdıklarını “ söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YEŞİLDER Yeşilyurt Kadın Kolları Şeyma Nacar’a emanet
YEŞİLDER Yeşilyurt Kadın Kolları Şeyma Nacar’a emanet
MHP Malatya İl Başkanı belli oldu.
MHP Malatya İl Başkanı belli oldu.